Stanowisko IAB Polska w sprawie głosowania dotyczącego ePrivacy w Komisji LIBE Parlamentu Europejskiego 19 października 2017 roku

19.10.2017

IAB  Polska wyraża ubolewanie z powodu wyniku  głosowania z 19 października 2017 r w wiodącej dla projektu rozporządzenia ePrivacy Komisji LIBE Parlamentu Europejskiego, podczas którego niewielką większością głosów (bez EPP i ECR) zostało przyjęte sprawozdanie zawierające kompromisowe poprawki do projektu. Doceniamy jednocześnie, że w Komisji znaleźli się posłowie, którzy rozumieją obawy biznesu związane z ePrivacy i zagłosowali przeciwko przyjęciu sprawozdania.

Naszym zdaniem Parlament Europejski forsuje rozwiązania, które będą miały bardzo negatywne skutki dla europejskiego, w tym także polskiego biznesu, a przy tym w żaden sposób nie poprawią sytuacji użytkowników internetu. Parlament Europejski chce zmusić internetowych wydawców i dostawców treści do oferowania ich usług za darmo (gdyż dostawca nie będzie mógł użytkownikowi zablokować dostępu do treści, jeżeli ten nie wyrazi zgody na cookies). Uważamy, że długofalowo będzie to oznaczało, że dobrej jakości treści w internecine będą dostępne jedynie odpłatnie.

Internet nie jest alternatywną rzeczywistością rządzącą się odmiennymi rynkowymi prawami i dziwi nas, iż wiodące grupy polityczne w Parlamencie Europejskim tego nie rozumieją. Komisja LIBE wprowadziła do projektu również zmiany, które utrudnią działanie tzw. third-party cookies, co oznacza wzmocnienie pozycji globalnych gigantów kosztem europejskich firm. Prywatność użytkowników internetu jest chroniona przez ogólne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych (RODO), które będzie stosowane od maja 2018 roku. Nie rozumiemy zasadności tworzenia kolejnych przepisów, które utrudnią użytkownikom dostęp do jakościowych treści.

Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska

Zobacz: ePrivacy – stan negocjacji nad projektem rozporządzenia oraz stanowisko branży internetowej

11 października na zaproszenie IAB Polska odbyło się w Brukseli spotkanie ponad 50 przedstawicieli m.in. Komisji i Parlamentu Europejskiego, państw członkowskich i organizacji biznesowych w sprawie ePrivacy.  Więcej informacji TUTAJ.