digitalSCOPE – mobilna rewolucja w regionie CEE

09.04.2015

digitalscopeokladka

 


Chcesz pobrać publikację?
Zapisz się do naszej bazy newsletterowej

W ostatnim kwartale 2014 IAB Polska podjęło się koordynacji projektu badawczego w 8 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. W ramach badania zrealizowano ponad 22 tysiące wywiadów z użytkownikami sieci, aby przyjrzeć się bliżej sposobom, w jakie konsumowane są tradycyjne i elektroniczne media. Wyniki badania ukazują dominującą rolę internetu oraz rosnącą rolę usług mobilnych w konsumpcji sieci, a także kluczową rolę tego medium w procesie zakupowym.

Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska – we współpracy z innymi lokalnymi biurami w regionie (Bułgaria, Macedonia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Turcja), instytutami badawczymi oraz licznym gronem firm członkowskich – w ostatnich miesiącach ubiegłego roku przeprowadził badanie na próbach internautów reprezentatywnych w badanych krajach ze względu na płeć, wiek oraz częstotliwość korzystania z sieci. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni reklamowej partnerów badania w badaniu udało się osiągnąć duży zasięg, który w zależności od rynku wahał się między 71-100% w populacji internautów w wieku powyżej 15 lat. W Polsce pomiar badawczy zrealizowały: Ośrodek Przetwarzania Informacji oraz Polskie Badania Internetu, zaś partnerami medialnymi byli: Ad!vice, GG Network, Goldbach Audience, Grupa WP, Interia oraz Onet.

Z badania wynika, że internet jest medium, które charakteryzuje się największą intensywności wykorzystania, a smartfony przegoniły zasięgiem (69%) komputery przenośne ¬(63%), podczas gdy tradycyjne PC tracą na znaczeniu i obecnie są wykorzystywane przez 45% internautów. Wyniki polskiego rynku nie odbiegają znacznie od rezultatów zaobserwowanych w regionie. Można więc śmiało mówić, że Polska, jak również region, wkracza w pełni w erę mobilnej rewolucji, a przenośne urządzenia zdominowały dostęp do sieci.

Do kolejnych ważnych obserwacji należy wysoki poziom multi-screeningu, mający coraz większy wpływ na tzw. konsumencką podróż, a także ogromna rola internetu jako źródła wiedzy w procesie zakupowym.

Przedstawione w badaniu wyniki dotyczące rynku polskiego wskazują, że przy planowaniu skutecznej komunikacji dotyczącej produktu, marketerzy powinni zadbać o pełne wykorzystanie potencjału drzemiącego online, zwłaszcza w urządzeniach mobilnych.

Premiera pełnego raportu digitalSCOPE, prezentującego wyniki badania we wszystkich ośmiu krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej objętych projektem, odbędzie się 21 maja br. w Berlinie, podczas organizowanej przez IAB Europe konferencji Interact Congress 2015.