Tyle stracili najwięksi gracze w polskiej sieci

06.09.2012
Dwie kobiety siedzą przy komputerze

Najwięksi gracze w polskiej sieci

Tyle stracili najwięksi gracze w polskiej sieci

Pierwsza połowa 2012 roku nie była korzystna dla branży internetowej. Mimo przejęć, inwestycji i wzrostu liczby internautów, duzi wydawcy tracą użytkowników – analizuje w nowym raporcie Interaktywnie.com.



Grupa Google jest od dawna niepodważalnym liderem. Giganta z Mountain View, z produktów którego korzysta dziewięciu na dziesięciu polskich internautów, nadal wydaje się być poza zasięgiem konkurentów. Jednak największy sukces w pierwszym półroczu 2012 odnotować może inny potentat zza Atlantyku. Facebook – bo o nim oczywiście mowa – w ciągu sześciu miesięcy wspiął się z czwartej na drugą pozycję w polskiej sieci i sukcesywnie zmniejsza dystans do lidera.


Polski rodzynek w ścisłej czołówce – Grupa Onet – już w kwietniu oddała podium amerykańskim rywalom. O Onecie najgłośniej było w pierwszym półroczu nie ze względu na utratę megapanelowego podium. Informacją dużo większego kalibru było ogłoszone na początku czerwca przejęcie największego polskiego portalu przez wydawnictwo Ringer Axel Springer.


- Porozumienie w sprawie przejęcia portalu Onet.pl przez Ringier Axel Springer było nie tylko najważniejszym wydarzeniem ostatniego półrocza, ale jednym z kluczowych posunięć na polskim rynku internetowym w ciągu ostatnich lat. Spółka, która wydaje w Polsce największy pod względem sprzedaży dziennik i posiada obszerne portfolio online, zdecydowała się dokonać istotnej zmiany układu sił na rynku.



W oczach przedstawicieli największych graczy w naszym internecie, zgodnie, to właśnie ta transakcja – dotycząca czwartego i piętnastego pod względem wielkości graczy w polskiej sieci – zasłużyła na miano wydarzenia półrocza. A być może nawet kilku ostatnich lat.

– Dla przeciętnego internauty nie ma to zapewne większego znaczenia. Dla branży był to jednak wyraźny sygnał, że medialni giganci traktują internet bardzo poważnie i upatrują w nim swojej szansy na przetrwanie.



- Z zainteresowaniem obserwujemy przymiarki Axel Springer do przejmowania użytkowników największego polskiego portalu przez serwisy z portfolio AS, np. poprzez wykorzystanie zaplecza do cross-promocji. W związku z tym, że podstawowa działalność Onetu bazuje na treściach, spodziewamy się reakcji liderów wśród polskich serwisów horyzontalnych i prób konsolidacji na polu kontentu (strategicznych partnerstw) z podmiotami (tradycyjnymi wydawcami) działającymi w branży internetu.



Pobierz dokument:
Raport