Raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet

18.06.2013
długopis leży na notesie, kalendarz

Raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet

Jak Polacy wykorzystują sieć do przygotowań urlopowych wyjazdów? Wnioski z badania Interaktywnie.com są interesujące.

Ponad 70 procent wszystkich ankietowanych przez Interaktywnie.com deklaruje, że na wakacyjne wyjazdy decyduje się w sezonie. Terminy wyjazdów w pozostałych miesiącach roku deklaruje również wcale niemała, 54-procentowa grupa uczestników badania, w którym od 17 do 22 maja wzięły udział 3874 osoby.
Popularność spędzania urlopu w Europie (66 procent) jest w tym sezonie nieznacznie większa od wyjazdów krajowych (64,5 procent). Co czwarty badany (26 procent) deklaruje, że odwiedza w ramach wypoczynku inne kontynenty.
Pobierz pełny raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet [PDF]
Ponad trzy czwarte badanych internautów, którzy jeżdżą na wakacje, wykorzystuje sieć do planowania wypoczynku. Przede wszystkim szukamy w niej informacji, ale także zamawianie usług turystycznych on-line jest już na porządku dziennym. Co więcej, częściej w sieci dokonujemy pełnego zakupu usługi, włącznie z płatnością, niż tylko samej rezerwacji.Do czego wykorzystujesz internet podczas organizowania wakacji?

(odsetek użytkowników, którzy wykorzystują internet do planowania wakacji)

– Szukam informacji 78,00%

– Kupuję usługi (płacę za nie on-line) 49,62%

– Rezerwuję usługi (płacę już na miejscu) 46,51%Usługi turystyczne są rezerwowane przez internet równie często przez kobiety, jak i mężczyzn, ale to panowie częściej dokonują ich pełnego zakupu, włącznie z realizacją płatności on-line. Skłonność do zakupów usług turystycznych przez internet rośnie wraz z zamożnością badanych. Osoby z dochodem netto powyżej 3000 złotych na osobę w gospodarstwie domowym stanowią aż 41 procent kupujących i 36 procent rezerwujących wakacyjne podróże w sieci. Ze względu na status zawodowy, są to przede wszystkim osoby specjaliści. Stanowią ponad 27 procent kupujących i 28 procent wszystkich rezerwujących takie usługi w internecie. W drugiej kolejności to osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych.Użytkownicy, którzy kupują lub rezerwują usługi turystyczne on-line według wieku
(odsetek osób w poszczególnych grupach wiekowych, które wykorzystują internet do organizacji wakacji)


Wiek / Rezerwuję / Kupuję

do 24 lat / 40,72% / 39,69%

25-34 lata / 52,95% / 49,84%

35-44 lata / 1,82% / 48,18%

45-60 lat / 47,03% / 46,49%

61 i więcej lat / 45,52% / 34,33%
Usługi turystyczne on-line: co, gdzie, jakRezerwacje noclegów w hotelach lub pensjonatach cieszą się w sieci największą popularnością, wskazało je ponad dwie trzecie respondentów, którzy zamawiają on-line usługi turystyczne. Większość badanych kupuje też przez internet bilety lotnicze oraz wczasy. Wynajem domów, mieszkań lub pokoi cieszy się mniejszą, choć wciąż sporą popularnością.Kupowanie on-line biletów lotniczych jest na ogół najłatwiejsze i najtańsze, a czasem jest to po prostu jedyna możliwa opcja. Inaczej jest w przypadku pozostałych środków komunikacji publicznej. Polskie spółki kolejowe już od dobrych kilku lat mają systemy sprzedaży on-line i wygląda na to, że użytkownicy przekonali się do tej formy – korzysta z niej co czwarty badany e-klient. Natomiast możliwość kupna biletów autokarowych jest stosunkowo nowa, rozpropagowana głównie przez zdobywający coraz większą popularność Polski Bus. Kupowanie takich biletów wskazała blisko jedna piąta kupujących usługi turystyczne on-line, co w tych okolicznościach wydaje się całkiem niezłym rezultatem.Jeśli przemieszczamy się drogą lądową, to lubimy korzystać z wypożyczonego auta. Wynajem samochodów ma wśród środków transportu rezerwowanych on-line wysoką pozycję. Korzystanie z takich usług wskazał co piąty badany internauta, który kupuje on-line. Co dziesiąty natomiast kupił lub zarezerwował w sieci bilet na prom, co też jest dobrym wynikiem, bo z przeprawy promowej korzysta się w specyficznych warunkach, na ogół po prostu nie ma takiej potrzeby.Stosunkowo niewielką popularnością cieszą się wycieczki objazdowe. Jeśli już korzystamy ze zorganizowanego wypoczynku, to wczasy wybieramy znacznie częściej niż wycieczki objazdowe. Najmniej badanych osób przez internet wynajmuje jachty, ale tu trudno oczekiwać innego wyniku – nie jest to masowa forma spędzania urlopu.Pobierz pełny raport Interaktywnie.com: Wakacje przez internet [PDF]