Patronat IAB Polska: konkurs na aplikację mobilną i dostosowany serwis dla osób z niepełnosprawnością

08.09.2014

Do 10 października trwają konkursy na najlepszą aplikację mobilną i koncepcję aplikacji dla osób z niepełnosprawnością, a także konkurs na najlepiej dostosowany do potrzeb tej grupy serwis instytucji kultury lub wydarzenia kulturalnego. IAB Polska zostało patronem merytorycznym ruszających dzisiaj wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

„Aplikacje bez barier”

W Polsce żyje aż 4,7 mln osób z niepełnosprawnością. To właśnie one są jedną z najbardziej narażonych na wykluczenie grup społecznych. Paradoksalnie także w obszarze nowych technologii, jak smartfony i tablety, które zamiast ułatwiać życie stanowią często dla nich dodatkowe wyzwanie. Konkurs „Aplikacje bez barier” ma za zadanie to zmienić, zwiększyć społeczną świadomość problemu i wypromować najciekawsze inicjatywy przełamujące ten niepokojący schemat.

W tegorocznej edycji rywalizacja toczyć się będzie w dwóch konkursach głównych. W pierwszym wybrane zostaną trzy najciekawsze projekty dopiero czekające na realizację, ułatwiające zwłaszcza życie w mieście. W drugim („Dostępne aplikacje”) udział wezmą twórcy już istniejących aplikacji. Nagrodzone zostaną zarówno te przeznaczone specjalnie dla potrzeb osób z niepełnosprawnością, jak i aplikacje ogólne, dostosowane do ich potrzeb. Wyboru dokona jury z udziałem specjalistów ds. dostępności, opierające się na opiniach testerów z rozmaitymi niepełnosprawnościami.

W czasie ubiegłorocznej edycji nagrodzono takie aplikacje jak SeeingAssistant – Home, program oferujący m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną i łatwe generowanie kodów kreskowych i QR, czy Go2stop, dostosowaną do potrzeb osób słabo widzących aplikację z rozkładem jazdy transportu publicznego z kilkudziesięciu miast w Polsce. Ponadto wyróżniono koncepcje aplikacji przeznaczonych dla chorych na epilepsję i narkolepsję czy umożliwiających osobom na wózkach swobodne planowanie podróży po nieodwiedzanych wcześniej przez nie miejscach w Warszawie.

Serwis www bez barier

Już tylko niespełna rok pozostał instytucjom publicznym na dostosowanie ich serwisów do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów mają na to czas tylko do połowy 2015 r. Do dostosowania swoich serwisów w ten sposób zobowiązanych jest aż 80 tys. podmiotów. W tej chwili wymogi przyjętego w rozporządzeniu międzynarodowego standardu WCAG 2.0 spełnia jednak nie więcej niż… 10 proc. z nich.

Do wspierania tych, którzy radzą sobie w tym obszarze najlepiej przyczyni się I edycja konkursu „Serwis www bez barier”. W jego ramach nagrodzone zostaną najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością serwisy instytucji finansowanych ze środków publicznych. W pierwszej z kategorii udział wezmą serwisy instytucji kultury, w drugiej strony wydarzeń kulturalnych. Laureaci zyskają prawo posługiwania się tytułem najbardziej dostępnego serwisu wśród instytucji kultury.

Laureatów obu wydarzeń poznamy 6 listopada podczas Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów, organizowanej z okazji 20-lecia istnienia Integracji. IAB Polska zostało patronem merytorycznym obu plebiscytów.

Zgłoszeń dokonywać można do 10 października na oficjalnych stronach konkursów w zakładce „Co robimy” na www.integracja.org.